Poznaj Zagrodę na Jędrzejkówce

Skansen na Jędrzejkówce

Nasza pasja, nasza misja

Skansen Na Jędrzejkówce to prywatna kolekcja etnograficzna tworzona przez Barbarę i Krzysztofa Jędrzejek w Laskowej, miejscowości położonej w malowniczej dolinie rzeki Łososina w Beskidzie Wyspowym.

Aktualnie zbiory prezentowane są w ośmiu obiektach uzupełnionych małą architekturą jak drewniane kapliczki, przydrożna XIX-wieczna kamienna kapliczka, pasieka z kolekcją uli czy rekonstrukcja barci w potężnym dębowym pniu.

Skansen to nie tylko budynki. Co roku organizujemy wydarzenia związane z naturalnym cyklem życia dawnej wsi. Do wydarzeń silnie związanych z naszym regionem jest suszenie owoców w autentycznych suszarniach w okresie przedjesiennym. Do aktywnej współpracy zapraszamy także rzemieślników i rękodzielników z okolicy. Z pasją i zaangażowaniem wpływają na utrzymywanie żywej historii i tradycji regionu oraz pomagają przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie młodym pokoleniom przez aktywne warsztaty edukacyjne.

Staramy się, aby nasz Skansen był skarbcem kultury regionu, miejscem gdzie można poczuć się jak dawniej i poznać sposoby na życie ludzi z ubiegłej epoki oraz doświadczyć tego jak radzono sobie z dostępną techniką, która pomagała w codziennej pracy.
Skansen to nasza kolekcja dziedzictwa kulturowego części regionu Beskidu Wyspowego a w szczególności malowniczej wsi Laskowej. W naszych zbiorach znajduje się świadectwo wspaniałej i bogatej kultury dawnej wsi.

Do skansenu serdecznie zapraszamy zarówno grupy zorganizowane, jak i indywidualnych zwiedzających.
Zapraszamy do zwiedzania skansenu z naszym przewodnikiem w sezonie letnim. W pozostałej części roku możliwe jest zwiedzanie skansenu, dla grup zorganizowanych, po wcześniejszej rezerwacji terminu.

Zobacz kilka zdjęć skansenu

Nasza wiata

Nasza wiata położona jest w pobliżu skansenu. To miejsce przeznaczone do:

  • Organizacji warsztatów kulinarnych i rękodzielniczych
  • Organizacji spotkań, zabaw, imprez
  • W czasie otwartych wydarzeń jak np. „Przędzenie w rodzinnym skansenie” służy jako miejsce do prowadzenia warsztatów, koncertów i spotkań

Nie ma nic lepszego niż warsztaty na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej przyrody i przyjaznej okolicy. W Zagrodzie na Jędrzejkówce prowadzimy warsztaty w sezonie od wiosny do późnej jesieni, kiedy warunki atmosferyczne pozwalają na komfortową prace i zabawę.

Wiata może pomieścić 100 osób, posiada zaplecze sanitarne i techniczne.

Zobacz kilka zdjęć wiaty

Budynek warsztatowy

To miejsce przygotowaliśmy na całoroczne warsztaty, imprezy rodzinne, okolicznościowe (np. komunie) i dla grup zorganizowanych i turystycznych. To także miejsce gdzie możliwa są organizacje wydarzeń dla seniorów oraz warsztatów czy imprez firmowych.

Budynek jest zadaszony i w pełni ogrzewany. Posiada pełne zaplecze techniczne i sanitarne. Obiekt ten jest dostępny wyłącznie dla grup zorganizowanych po wcześniejszym umówieniu. Można skorzystać z pomieszczenia również w czasie otwartych imprez. Z możliwości skorzystania każdorazowo informujemy na plakatach i naszym profilu.

Zobacz kilka zdjęć budynku warsztatowego

Zwierzyniec

Zobacz kilka zdjęć naszych zwierzaków

A gdzie zaparkować?

Przy wiacie znajduje się parking dla samochodów osobowych. Kierowców autokarów prosimy o skorzystanie z parkingu specjalnie do tego wyznaczonego, tuż przed skrętem w stronę skansenu. W razie pytań prosimy o kontakt.

Organizujesz przyjęcie, wycieczkę, wydarzenie
lub wyjazd integracyjny?

Menu